Teslina 7
10000 Zagreb / Hrvatska
Preradovićeva 16
10000 Zagreb / Hrvatska
Muzej suvremene umjetnosti
Avenija Dubrovnik 15
10000 Zagreb / Hrvatska
Centrala:
01 4872 568
01 4872 569
Plesna predstava Lice i naličje nastala je suradnjom pedagoginja i polaznica plesnog studija Učilišta ZKM-a. Kao polazište za rad izabrana je bajka Šuma Striborova Ivane Brlić-Mažuranić, što je autorski tim odmah stavilo pred izazov adaptacije. Bajci se pristupilo pokušavajući u njoj pronaći ono što može otvarati prostor za koreografiju, ali i za izgradnju sadržaja koji bi se bavio određenom temom.
Rad na predstavi počeo je pitanjem kakve bi se još priče mogle odigrati u Šumi Striborovoj? Što ako se dogodi da, poput mladića iz bajke, netko drugi „zađe u šumu Striborovu, a ne zna, da je ono šuma začarana i da se u njoj svakojaka čuda zbivaju”? Odluka da se radnju u potpunosti smjesti u Šumu Striborovu otvorila je imaginativni prostor, prostor igre i razmišljanja, koji je nudio mogućnost improvizacije i traženja nekog drugog načina da se tu već uvelike poznatu Šumu prikaže – osobito ako se u njezinoj ilustraciji koristi scenskim medijem plesa.
Osim toga da je šuma začarana, drugi motiv koji se u bajci spominje kao za nju ključan jest pitanje pravde: „Zbivala se u njoj čuda dobra, ali i naopaka — svakome po zasluzi.” Autorice su se zapitale kako se danas uopće može gledati na pitanje „zasluge” i na koji se način može o temi ljubavi, ključnoj u bajci, progovoriti iz situacije koja bi djeci u publici bila bliska. Zbog toga su autorice odlučile prikazati odnos dviju prijateljica u trenutku svađe; s obzirom na to da je motiv ljubavi u originalnom tekstu tijesno vezan uz motiv sukoba i neslaganja, ta okosnica čini središte dramskog dijela predstave.
Što se događa kada dolazi do svađe i što je potrebno da ju se prekine? Jesu li svađa i nesuglasice nešto što trebamo izbjegavati ili nešto što nam pomaže da se razvijamo te da se naši odnosi prodube i zadobiju neku drugu dimenziju? Na koji su uopće način opreke između prijateljstva i svađe, pravog i krivog, materijalnog i nematerijalnog ovisne o kontekstu, o situaciji, o ljudima i o predodžbi? I konačno, imaju li nesebičnost i oprost sposobnost da nas mijenjaju i da to što nam se događa „po zasluzi” ne bude princip kojemu je cilj kazna, nego prilika za učenje?
Prema motivima Šume Striborove Ivane Brlić-Mažuranić
Koreografija: Marija Bitunjac i Iva Šolčić
Režija: Iva Milley
Adaptacija i dramaturgija: Marija Androić, Iva Milley, Vida Zelić
Plesači: Jana Brezić, Nela Drach, Marija Lena Hornstein Tomić, Dora Horvatinovi, Simona Mađor, Tara Medar, Vida Novosel, Petra Pavetić Kranjčec, Tia Radunović, Luna Ritz, Tonka Valić, Ema Validžić, Nina Vlahovec
Video i plakat: Petra Pavetić Kranjčec
Kostimografija: Marta Žegura
Fotografija: Renato Branđolica
Oblikovanje svjetla: Saša Bogojević
Krojači: Damir Buntak, Snježana Šolić, Ivanka Litvić
Premijera 9. prosinca 2019.